Meridyen Eğitim Kurumları
Edebiyat Günleri Başlıyor
SAĞLIK

Sürekli aynı yolu kullananlar ‘Yol hipnozu’na dikkat

EKONOMİ

Akbank 75’inci yılını özel bir galayla kutladı

ASAYİŞ

5 ilçede uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

SPOR

Yamaç paraşütçülerin gözde adresi Kırantepe’de sezon kapanıyor

Uzmanlar: 'Toplumun ruh sağlığı alarm veriyor'

Uzmanlar: “Toplumun ruh sağlığı alarm veriyor"

Uzmanlar, pandemi öncesi ve sonrasında ruhsal hastalıklarda artış yaşandığına dikkat çekiyor. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Merih Altıntaş, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum ruh sağlığının çok daha önemli ele alınması gereken bir dönemdeyiz. Buna bir alarm da diyebiliriz” dedi.
Uzmanlar, son yıllarda artış gösteren psikolojik sıkıntıların çevresel, ekonomik, sosyal nedenlerin yanı sıra pandemi öncesi ve sonrası arttığına dikkat çekiyor. Ruh Sağlığı Günü’nde önemli açıklamalarda bulunan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Merih Altıntaş, pandemi öncesi ve sonrası ruhsal tedavide artış olduğunun altını çizerek, toplumun ruh sağlığının alarm verdiğini belirtti. Doç. Dr. Altıntaş, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum ruh sağlığının çok daha önemli ele alınması gereken bir dönemdeyiz. Buna bir alarm da diyebiliriz” dedi.

“Pandemi bütün dünyayı etkileyen bir salgın, ruhsal hastalıklarda artma oldu”
Ruhsal hastalıklarda artış yaşandığını söyleyen Doç. Dr. Altıntaş, “Burası şehir hastanesinin yeni kurulan bir kliniği. Yaklaşık 2 yılı aşkın bir süreden beri biz burada kliniğimizde hizmet veriyoruz. 18 yataklı bir kliniğimiz var. Ve bunun yanında günde yüzlerce hastanın geldiği ve hizmet aldığı bir polikliniğimiz var. Burası aynı zamanda bir eğitim hastanesi. Yani asistanlarımız ve diğer öğrencilerimizle beraber tıp fakültesi öğrencileriyle beraber hem eğitim hem de hizmet sunmaya çalışıyoruz. Şimdi tabii ruh sağlığı gününde biraz da vurgulamamız gereken farklı bir şey de şu ki özellikle pandemiden sonra bu son 2-3 yıl içerisinde iklim
değişikliklerinin bazı getirdiği afetler, bütün bunlar aslında ruh sağlığının ne kadar çok etkilendiğini ve bütün toplum için ne kadar önemli bir konu olduğunu gözler önüne serdi. Hem ülkemizde hem de aslında dünyada. Çünkü sonuçta pandemi bütün dünyayı etkileyen bir salgın. Ruhsal hastalıklarda oldukça fazla artma oldu. Daha önceden bir psikiyatrik öyküsü olmayan kişilerde yine hastalıklar ortaya çıktığı gibi psikiyatrik hastalığı olan kişilerde de alevlenmeleri bu dönemlerde çok sık gözledik. Bu anlamda poliklinik başvurularımız, acil başvurularımız çok arttı. Bu anlamda yine yatak ihtiyacında çok artma oldu. Tabii zaman içerisinde pandeminin süresi de arttıkça kişilerin bu yükü taşımada zorlandıklarını gözledik” dedi.

“Toplum ruh sağlığının çok daha önemli ele alınması gereken bir dönemdeyiz, buna bir alarm da diyebiliriz”
Doç. Dr. Merih Altıntaş, “Evet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum ruh sağlığının çok daha önemli ele alınması gereken bir dönemdeyiz. Buna bir alarm da diyebiliriz. Bunun bir öncelikli haline getirilmesi gerekli. Özellikle pandemi döneminde pandeminin biraz daha hafiflediğini düşündüğümüz şu son dönemlerde de başvurularda herhangi bir değişiklik olmadı. Hatta günden güne daha fazla arttığını söyleyebiliriz. Çünkü kişilerin işte pandemiyle ilgili ekonomik sorunlar, gelecek kaygısı ve benzer bazı durumlardan dolayı yükü taşımakta zorlandıklarını hissediyoruz. O yüzden başvurularımız çok fazlasıyla arttı. Biz bazı hastalarımızdan gerçekten yetkin olmayan yerlerden ve kişilerden tedavi adı altında bazı müdahalelere maruz kaldığını açıkçası duyuyoruz. Bu bir suistimal tabii ki. Ruh sağlığı hizmetini bu konuda eğitim almış kişiler ancak verebilirler. Bir hekim, bir psikiyatrist ve yine bu alanda çalışan uzman psikologlar da terapi hizmetinde çalışmaktalar. Bilimsel çalışmayan, bu konuda yetkin olmayan, uzman olmayan hiç kimseden ruhsal, ruh sağlığı alanında yardım beklemelerinin uygun olmadığını düşünüyoruz. Çünkü bu kendilerine fayda sağlayamadığı gibi aslında zarar da verebilir. Bu konuda çok dikkatli olmalılar. Bir hekime gelmek bu konuda her zaman çok daha doğru bir karar olacaktır“ diye konuştu.
Öte yandan, 2.5 yıldır hizmet veren Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı Polikliniği’nde 18 yatak bulunuyor. Ruh Sağlığı Polikliniği’nde yatan hastalar, uzman doktorların gözetiminde kendilerine sunulan konforlu hizmet ve çeşitli aktivitelerle keyifli vakit geçiriyor.Kategori İçeriği

Google Haberler Servisimize Abone Olun
Haberi Sesli Oku
Geçmiş olsun Türkiye
sanalbasin.com üyesidir
İos ve Android uygulamamız ile Simashaber cebinizde, indirmek için tıklayın
Google Haberler Servisimize Abone Olun
Özel Telefon Kılıfları
Ebru Kılıç Beauty

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Fenerbahce 4 4 0 0 5 12
2.Galatasaray 4 3 0 1 7 10
3.Rizespor 5 3 1 1 2 10
4.Trabzonspor 5 3 2 0 5 9
5.Kayserispor 5 2 0 3 3 9
6.Adana Demirspor 4 2 0 2 4 8
7.Konyaspor 5 2 1 2 2 8
8.Hatayspor 5 1 0 4 4 7
9.Alanyaspor 5 1 0 4 2 7
10.Besiktas 4 2 1 1 0 7
11.Kasimpasa 5 1 1 3 -3 6
12.Ankaragucu 5 1 2 2 0 5
13.Fatih Karagümrük 5 1 2 2 0 5
14.Sivasspor 5 1 2 2 -2 5
15.Antalyaspor 5 0 2 3 -2 3
16.Istanbul Basaksehir 4 1 3 0 -3 3
17.Pendikspor 5 0 2 3 -7 3
18.İstanbulspor 3 0 1 2 -2 2
19.Samsunspor 4 0 3 1 -5 1
20.Gazişehir Gaziantep 5 0 5 0 -10 0
Toptan Su Tesisat Malzemeleri
Simashaber WhatsApp görüntü hatti