Meridyen Eğitim Kurumları

Müzeyyen Keskin


27. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI

Sevgili okurlar, 27. Yıldır Düzenlenen Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması Şartnamesinin Yayınlandı.


 Bu sene 27. yapılacak olan Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışmasına katılabilecek yerler arasında Amasya ve ilçeleri köyleri beldeleri de katıldı. 

Yarışmaya katılmak isteyen sevgili hemşerilerim ve şiir severler,  yarışmanın teknik şartnamasene ve yarışmayla ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirler, herkese şiir dolu günler diliyorum, esenlikle kalın.

27. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 

Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen 27. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi yayınlandı. Yarışma sonunda yapılacak değerlendirmede belirlenecek, 9 Adet şiir için ' 2024, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü ' verilecektir.

27. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI;

TÜRKİYE ’nin, illerimiz ve ilçelerinin, t a n ı t ı m turizm kültür sanat etkinliklerine canlılık kazandırmak; ' Türkiye O k u y o r ' kampanyasına ' Okuyar ' diyerek yüzde yüz katkı yapmak adına Şüsiyad Başkanı Şair Yazar Gazeteci Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Köprübaşı’nda Proje çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası ’na kaynak oluşturmak gerekçesi ile ' ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ ' Konulu ” 27. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ’’ düzenlendi.

Ş a h e s e r l e r Üreten Sanatçılar, İ l e t i ş i m c i l e r, Yapımcılar Yönetmenler, Araştırmacılar ve Derlemeciler (Şüsiyad) Topluluğu ile Tekirdağlı Edirneli Kırklarelili Şairler Şiir Yorumcuları ve Aşıklar Topluluğu (Tekşat) öncülüğünde; birçok vakıf, dernek, birlik, gönüllü kişi ve kuruluşun manevi katkılarıyla TÜRKİYE genelinde geleneksel olarak tertiplenen; ' 27. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ' nın Konusu : ' ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ ' olarak belirlendi.

27. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI YARIŞMA ŞARTLARI:

Şüsiyad Başkanı Hikmet Okuyar adına tertiplenen ŞİİR yarışmasına katılmak isteyen KONUSUNUN Uzmanı AŞIK, OZAN ve ŞAİRLER;

01 – Özellikleri ve Güzellikleri ile AMASYA ve İLÇELERİ, 02 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ANTALYA ve İLÇELERİ, 03 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BURSA ve İLÇELERİ, 04 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ESKİŞEHİR ve İLÇELERİ, 05 – Özellikleri ve Güzellikleri ile İZMİR ve İLÇELERİ, 06 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KÜTAHYA ve İLÇELERİ, 07 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MERSİN ve İLÇELERİ, 08 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ORDU ve İLÇELERİ, 09 – Özellikleri ve Güzellikleri ile TOKAT ve İLÇELER 'nin ;

ŞİİRLERLE TANITIMLARI için 6 + 5 = 11, 6+6 = 12 veya 7 + 7 = 14 Hece Vezni ile SERBEST ŞİİR düzeneğinde yazacakları şiirlerle yarışmaya katılacaklardır.

Yarışma sonunda ödüle değer eserler içinden seçilen 1O ADET KONULU ŞİİR;

'' 2024, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü '' ile ödüllendirilecektir..

AYRICA, 2024, HİKMET OKUYAR TANITIM TURİZM KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ kapsamında; 1 YAZAR, 1 BESTEKAR, 1 RESSAM, 1 KARİKATÜRİST, 3 FOTOĞRAF SANATÇISI, 1 MÜZİSYEN, 3 RTV ŞİİR PROĞRAMI SUNUCUSU, 1 ŞİİR ETKİNLİKLERİ ORGANİZATÖRÜ, 3 ŞİİR YORUMCUSU, 5 ŞEBİNGÜLÜ DOSTU 'na 2024 Hikmet Okuyar Şiire Üstün Hizmet Ödülü verilecektir.

YARIŞMALARA PRENSİP OLARAK KATILMAYAN ve ARŞİVİNDE DOĞUP BÜYÜDÜKLERİ YA DA YAŞADIKLARI İL VE İLÇELERİ için yazdıkları güzellemeleri bulunan AŞIK OZAN ve ŞAİRLER ile AKÇAKOCA, AKÇAY, ALANYA, ALUCRA, AYANCIK, BAFRA, BEYPAZARI, ÇAMBAŞI, ÇUKUROVA, KEŞAP, GEMLİK, GÖRELE GÜLŞEHİR, İNEBOLU, KELKİT, KUŞADASI, MANAVGAT, MERZİFON, NİKSAR, REŞADİYE, SALİHLİ, SARIKAYA, SİMAV, ŞARKIŞLA, ŞAVŞAT, PENDİK, ŞEBİNKARAHİSAR, TARSUS, YERKÖY veya ZARA Şiirleri yazanlar; örneklerinden gönderirlerse ve gelen eserler de Türkiye Sevdası ile yayına uygun görülürse eser sahipleri '' 2014, HİKMET OKUYAR ŞİİRE SEVGİ ŞAİRE SAYGI ÖDÜLÜ ile ödüllendirilecektir.

Yarışmaya katılan aşık, ozan ve şairlerimiz şiirlerini; A – 4 çizgisiz kağıda bilgisayarla yazılmış imzalı ve CD’si ile birlikte kısa özgeçmiş, nüfus cüzdanı fotokopisi, bir fotoğraf, açık adres ve telefon numarası yazılmış olarak

“ 27. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ” Azerbaycan Şebinkarahisar Cumhuriyet Meydanı, Kömbeler Pasajı Kat:1, Nu: 2 ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN

adresine kargo ya da aps ile gönderecektir. Yarışmacılar, yarışmaya en çok 2 Adet Şiir ile katılacaktır.

27. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’na son k a t ı l ı m tarihi; 23 NİSAN 2024 olarak tespit edilmiştir.

Yarışmaya gönderilen şiirler; iade edilmeyecek, yayına uygun bulunanlar ve dereceye girenler hiçbir ücret istenmeden ve ödenmeden; yayın hakkı sahibi Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Köprübaşı’nda PROJE çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri TÜRKİYE SEVDASI ‘nın yeni basımında yayınlanacaktır. Yarışmacılar ya da konu ile ilgilenen aşık ozan ve şairler; yarışma dışı olarak Giresun Güzellemesi, Şebinkarahisar Güzellemesi Alucra Güzellemesi Çamoluk Güzellemesi ya da doğup büyüdükleri il ve ilçeleriyle ilgili şiir gönderirlerse 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında, Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde gerçekleştirilecek Şebinkarahisar Bir Bahar Akşamı Şiir Dinletisi etkinliklerinde ŞİİR YORUMCUSU şiir dostları tarafından yorumlanacak daha sonra da uygun zaman ve zeminlerde Okuyar Türkiye Sevdası Şiir Sohbetleri kapsamında değerlendirilip tanıtılarak paylaşılacaktır. Dereceye girenlere ve Türkiye Sevdası ile şiiri yayınlananlara (Kargo ücreti alıcıya ait olmak kaydıyla) birer adet TÜRKİYE SEVDASI veya Karadeniz Sevdası armağan olarak gönderilecektir. ÖDÜLLER: BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANANLARA: Birincilik Belgesi ve 1 Adet Türkiye Sevdası ile 1 Adet Şair Kalemi, 1 Paket Şebincevizli Dut Pestili, 1 Paket Şebincevizli Fındık Helvası, 1 Paket Tirebolu Çayı, 1 Paket Mevlana Şekeri, 1 Paket Çorum Leblebisi, 1 Paket Şebincevizli Şebingüllü Türk Lokumu, 1 Adet Gök Boncuklu Gümüş Bileklik, veya Gök Boncuklu Gümüş Tesbih örneklerinden birisi verilecektir.. Ayrıca Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde, Atatürk'ün Türk kahvesi içtiği mekanda; Abdi Beğ, Hasan Ali Yücel, Mehmet Emin Yurdakul, M. Hayri Akyüz, Aziz Nesin, Hasan Tahsin Okutan, Coşkun Ertepınar, Ramazan Kurt, Vahit Kaya, Can Akengin, Nurhayat Sakarya, Sevim Aslanalp ve Hüseyin Toygar şiirleri okunurken etkinlikte hazır bulunan jüri üyelerine Tirebolu Çayı ikram edilecektir.

2024, HİKMET OKUYAR ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ KAZANALARA; “ 2024 Hikmet Okuyar Kültür Sanat Ödülü ” olarak; 1 Adet TEŞEKKÜR BELGESİ, 1 Adet Türkiye Sevdası ve yöresel ürünlerden oluşan ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI türünden bir armağan verilecektir.

ÖDÜL TÖRENİ:

“ Özellikleri Güzellikleriyle İlimiz ve İlçeleri ” konulu ‘’ 27. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’nın ÖDÜL TÖRENİ; 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında 19 MAYIS 2024 Tarihinde; ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ Alanı’nda yapılacaktır.

Ödül törenlerine mazeret bildirerek katılamayanlar için daha sonraki zaman dilimlerinde ve şartlar uygun olduğunda Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Yalova ve Yozgat illerinde de sembolik törenler tertiplenecek. Giresun Simidi, Türk Kahvesi, Kalem ve Defter gibi sembolik armağanlar verilecek..

TANITIM TOPLANTILARI :

Yarışmaya katılarak dereceye giren ve TÜRKİYE SEVDASI isimli projeye katkıda bulunan aşıklarımız, ozanlarımız, şairlerimiz; bestekarlarımız, şarkı türkü müzik dostlarımız, şiir yorumcularımız, şiir programları sunucularımız, şiir ile ilgilenen sinema ve tiyatro oyuncularımız, kitle iletişim uzmanlarımız, ressamlarımız, karikatüristlerimiz, fotoğraf sanatçılarımız, medya kuruluşlarımız, belediyelerimiz, vakıf, birlik ve derneklerimiz ile gönüllü kültür sanat elçilerimizin katkılarıyla şenliklerde, festivallerde, şiir toplantılarında, imza günlerinde, şiir saatlerinde, şiir dinletilerinde ve şiir sohbetlerinde sanatseverlere duyurulacak; bu vesileyle de, 2024 yılı içinde BİNLERCE Hayran TAKİPÇİ ŞİİRSEVEN sanatseverle iletişim sağlanacaktır.

................

Haberleşme ve İrtibat Adresi:

Turan OKUYAR

AZERBAYCAN ŞEBİNKARAHİSAR CUMHURİYET Meydanı

Kömbeler Pasajı No: 2 ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN